Okna opolskie

O oknach i akcesoriach

By

Obalamy mity – okna aluminiowe nie muszą być brzydkie

Wzrost popularności okien aluminiowych w budownictwie mieszkaniowym jest najlepszym dowodem na to, że wielu Polaków poznało już zalety stosowania tego materiału i nie dało się zastraszyć krążącym w internecie mitom o jego niskiej termoizolacji i niebotycznych kwotach zakupu.

Jednak jedna z kwestii poruszana w dyskusjach o wyborze okien do domu czy mieszkania zdaje się być nie do obrony. Wiele osób uważa bowiem aluminiowe okna za zwyczajnie brzydkie. Czy słusznie?

aluminiumZ oknami aluminiowymi kojarzą się nam głównie budynki użyteczności publicznej: szkoły, szpitale, czy nawet komercyjne, przeszklone wieżowce. Faktycznie, wiele z nich to architektoniczne koszmary, a widok błyszczącej stali okiennych profili z pewnością wrażeń estetycznych nie poprawia. Dlaczego jednak za brak gustu architekta czy administratora budynku winić technologię?

Przede wszystkim wysokiej klasy okna aluminiowe nie muszą być w kolorze aluminium. Anodowanie, czy lakierowanie proszkowe dają niemal nieograniczone pole popisu dla osoby projektującej nasz dom. Dodatkowo, te i inne dostępne procesy technologiczne pozwalają nie tylko zmienić kolor okna, ale także zmniejszyć, a nawet zlikwidować całkowicie nieprzyjemne uczucie zimna przy dotyku.

Istotnym argumentem przemawiającym przeciwko oknom aluminiowym jest praktyczny brak jakiejkolwiek możliwości późniejszego przemalowania profili w przypadku remontu, czy odświeżania mieszkania. Pod tym względem metal faktycznie przegrywa np. z profilami drewnianymi, jednak w trakcie zwykłego użytkowania wymaga niepomiernie mniej uwagi i konserwacji. Okna drewniane po jakimś czasie zwyczajnie wymagają odświeżenia, podczas gdy aluminium wystarczy utrzymać we względnej czystości, aby cieszyło oko przez długie lata.

Jednak najistotniejszy walor estetyczny okien aluminiowych wynika wprost z faktu, iż materiał ten jest znacznie lżejszy od swojej konkurencji, a przy tym zachowuje wysoką sztywność i wytrzymałość. Dzięki temu, profile mogą być znacznie mniejsze od standardowych, to z kolei daje możliwość zastosowania większych powierzchni szyb.

Okna aluminiowe wydają się więc być bardzo dobrym wyborem w wielu zastosowaniach. Oczywiście rozwiązanie to nie jest pozbawione drobnych minusów, jednak nie należy powtarzać fałszywych opinii, że wygląd i walory estetyczne są jednymi z nich.