Okna opolskie

O oknach i akcesoriach

By

Na co zwracać uwagę kupując okna PCV?

Okna PCV to uniwersalne i najczęściej wybierane rozwiązanie we współczesnym budownictwie. Przy swojej niskiej cenie i popularności są z pewnością najłatwiej dostępną opcją. Dodatkowo, bardzo dobra izolacja cieplna przynosi kolejne, znaczne oszczędności. Mimo to, ich zakup może okazać się naprawdę nietrafioną inwestycją. Co zrobić aby tego uniknąć?

Mądry zakup to mniej zmartwień

okna-vekaZakup okien PCV może być szybki, łatwy i przyjemny, pod warunkiem że dokonamy go u zaufanego sprzedawcy (np. http://www.witrazokna.pl/pcv/veka-premium.html) bądź producenta. Jednak nawet w takim wypadku, należy zwrócić uwagę na parę szczegółów. Okna plastikowe, jak każde, tracą swoje zalety jeśli posiadają choćby najmniejsze wady konstrukcyjne. Każde okna należy przejrzeć w poszukiwaniu rys, zakrzywień, czy źle wykonanych zgrzewów.

Wykonane z PCV okna to przeważnie modele w kolorze białym – te powinny utrzymać kolor przez cały okres użytkowania; tylko te najniższej jakości mogą z biegiem czasu zżółknąć. Inaczej jest w przypadku okien kolorowych – należy upewnić się u producenta, jakie środki i technologie zostały użyte do ich barwienia. Pamiętajmy, że okien plastikowych nie da się odmalować.

Istotnym aspektem, na jaki należy zwrócić uwagę kupując okna są też jego walory estetyczne. Wbrew pozorom dostępne są także niestandardowe modele i kolory. Okno z PCV nie musi być białe i kanciaste; ważne żeby dobrze wpisywało się w przestrzeń, w której zostaną zamontowane. Pamiętajmy jednak, że istnieją ograniczenia co do jego powierzchni. Im większe okno, tym więcej stalowych wzmocnień musi posiadać profil.

Montaż też jest istotny

W przypadku okien z plastiku montaż decyduje niemal o każdym aspekcie ich dalszego użytkowania. Można by nawet rzec, że są one krytycznie podatne na wszelkie niedociągnięcia przy instalacji. Przede wszystkim: wszelkie uszkodzenia mechaniczne dyskwalifikują profil z dalszego użytkowania. Nie da się go, tak jak w przypadku choćby stolarki drewnianej, naprawić miejscowo – elementy plastikowe zgrzewane są na stałe.

Okna PCV po prostu muszą być montowane przez sprawdzonych fachowców. Drobne przesunięcia czy nierówności przy montażu skutkują zmniejszoną szczelnością okna. Na szczęście można je montować jeszcze przed otynkowaniem, dzięki czemu wprowadzenie poprawek nie oznacza kompletnego zdemolowania ściany.

Ostatecznie, wybór okien plastikowych nie jest trudnym zadaniem, jeśli za kryterium oceny nie przyjmiemy jedynie aspektu finansowego. Okno pozbawione wad konstrukcyjnych i poprawnie zamontowane będziemy mogli bezproblemowo użytkować nawet przez kilka dekad.