Okna opolskie

O oknach i akcesoriach

By

Jak nie wyrzucać pieniędzy w błoto, czyli dlaczego warto inwestować w okna energooszczędne?

Wśród osób kupujących nowe okna do swoich mieszkań i domów wciąż bardzo często czynnikiem decydującym o zakupie jest tylko i wyłącznie cena. Podejście to, choć pozornie bardzo praktyczne, nijak nie znajduje logicznego uzasadnienia w ogólnym rozrachunku finansowym.

Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz okien w różnych konfiguracjach, kolorach i technologiach wykonania. Zarówno okna drewniane, aluminiowe, czy z PCV dostępne są jednak niemal zawsze także w wersji energooszczędnej. Choć termin ten jest raczej umowny, to modele te łączy jedna wspólna cecha – posiadają niski współczynnik przepuszczalności termicznej.

Faktycznie, jednorazowy koszt zakupu najtańszego zestawu okien może być znacznie niższy niż w przypadku topowych modeli. Jednak wyższa inwestycja początkowa, polegająca na zakupie okien energooszczędnych, może się zwrócić już nawet po pierwszym sezonie grzewczym.

Pewna finansowa krótkowzroczność nie pozwala wielu osobom dostrzec, o jak dużych oszczędnościach jest tutaj mowa. Dokładne liczby są oczywiście w całości zależne od konkretnych uwarunkowań – metod dociepleń całego budynku, rodzaju drzwi i ościeżnic, metod grzewczych i ich kosztów.

okno_thermoline

Niezależnie jednak od tych czynników, kwoty o których mowa są niebagatelne. Gdyby klient poszukujący okien potrafił z dokładnością do pojedynczej złotówki wyliczyć oszczędność na przestrzeni kilku sezonów, z pewnością nie zawahałby się ani chwili i zainwestowałby w pozornie tylko droższe energooszczędne okna.

Warto jednak uczciwie wskazać, że technologia okien energooszczędnych stawia przed użytkownikiem pewne wymagania. Mniejsza przepuszczalność powietrza powoduje bowiem gorszą jego cyrkulację i osiadanie pary wodnej na szybie. Należy więc zadbać o odpowiednią wentylację w pomieszczeniu. Wciąż nie jest to jednak wysoka cena za oszczędności, jakie oferują okna energoszczędne.

Dlaczego więc wciąż największą popularnością cieszą się najtańsze modele od niepewnych producentów? Cóż, takie już prawo rynku, że często to tylko i wyłącznie cena detaliczna kształtuje zainteresowanie produktem. Mimo, iż wszelkie wyliczenia podpowiadają właśnie okna energooszczędne jako najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.