Okna opolskie

O oknach i akcesoriach

By

Czy okna drewniane montuje się tylko dla ozdoby?

Nikt nie zaprzeczy, że okna drewniane oprócz swoich walorów użytkowych, mogą być doskonałym elementem dekoracyjnym każdego domu czy mieszkania. Ich widok przywodzi na myśl naturalność i nienachalność, w odróżnieniu od sztuczności okien plastikowych, czy industrialnego błysku stali w przypadku okien aluminiowych.

Drewniane okna nie muszą jednak być tylko ozdobą, bo w żaden sposób nie ustępują oknom konstruowanym w innych technologiach pod względem walorów użytkowych. Są oczywiście między nimi pewne różnice, jednak w żaden sposób nie dyskwalifikują one stolarki drewnianej.

okna_drewnianeNikt rozsądny nie wybierałby stolarki drewnianej, gdyby poza swoim urokiem nie gwarantowała dobrych parametrów technicznych. Przede wszystkim termoizolacja drewna jest zbliżona do tej, znanej z okien plastikowych czy aluminiowych. Nieco większa przepuszczalność powietrza jest zresztą zjawiskiem pozytywnym, bo dzięki temu nie dochodzi do osadzania się na oknie pary wodnej. Za sprawą znikomej termorozszerzalności znacznie łatwiejszy jest również montaż takiego okna.

Nawet jeśli cena okien drewnianych przewyższa nieco cenę plastików, to jednak oszczędzić możemy na ewentualnych naprawach. Uszkodzenia, zarówno powstałe podczas montażu, jak i dalszego użytkowania, można bowiem z reguły naprawić miejscowo i nie wymaga to wymiany całego profilu.

Z estetyką okien drewnianych wiąże się podstawowa zaleta: można je odmalować na dowolny kolor w dowolnym momencie. Niestety, zaleta ta jest jednocześnie zasadniczą wadą. Okna drewniane, raz na kilka lat, po prostu trzeba pomalować; szczególnie od strony stale nasłonecznionej. Z drugiej jednak strony, odpowiednio konserwowane okna drewniane mogą posłużyć właściwie przez cały okres żywotności budynku i nieustannie cieszyć oko.

Czy więc okna drewniane to jedynie ozdoba domu? Oczywiście, że nie. Jest to doskonały wybór dla osób, które doceniają styl i dbają o estetykę swojego domu czy mieszkania, a jednocześnie pragną dobrych parametrów technicznych; są przy tym w stanie poświęcić niezbędne minimum czasu na konserwację i pielęgnację okna.

Źródło: http://www.witrazokna.pl/drewno/profile-okienne.html